Sensor do pomiaru cukru – co to jest? Jakie są rodzaje?

Cukrzyca jest jedną z najbardziej podstępnych chorób naszych czasów. Nie da się bowiem ukryć, że atakuje ona w dość podstępny sposób i przez długie lata diabetycy mogą nawet nie wiedzieć, że są chorzy. Mimo wszystko dzięki rozwojowi współczesnej medycyny obecnie życie osób chorych na cukrzycę może być znacznie łatwiejsze. Samodzielne kontrolowanie poziomu cukru we krwi nie musi się wiązać z codziennymi nakłuciami. Sensor do pomiaru cukru jest rozwiązaniem nowoczesnym i wygodnym. Jednak czym on jest i jakie są jego rodzaje?

 

Czym jest sensor do pomiaru cukru?

Sensor do pomiaru cukru można śmiało nazwać rozwiązanie maksymalnie współczesnym i nowoczesnym. Urządzenie to od momentu pojawienia się na rynku całkowicie zrewolucjonizowało świat glikemii i ułatwiło codzienne funkcjonowanie milionom diabetyków. Sensor do pomiaru cukru to swoisty aparat do mierzenia cukru bez nakłuwania. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych glukometrów. Sensor do pomiaru cukru ma dwie, niekwestionowane zalety. Można do nich zaliczyć:

  • niska inwazyjność- sensor ten nie wymaga ciągłego nakłuwania skóry i pobierania próbek krwi;
  • całodobowe działanie- umożliwia dokonywanie pomiaru cukru o dowolnej porze i dodatkowo zapisuje on dane.

Jakie są rodzaje sensora do nakłuwania cukru?

Sensor do pomiaru cukru to urządzenie innowacyjne. Można dostać je chociażby na stronie www.diabetyk24.pl. Warto jednak zauważyć, że obecnie można wyróżnić dwa typy sensorów. Zaliczają się do nich:

  • sensor FGM- ten sensor do pomiaru cukru to urządzenie typu Flash. Zapisuje on wyniki w regularnych odstępach czasowych. Sensory te mają zwykle niewielkie rozmiary i zakłada się je na tylną część ramienia. Jednym z najpopularniejszych sensorów tego typu jest FreeStyle Libre od firmy Abbott. Przeznaczony jest on dla diabetyków w wieku powyżej 4 lat.
  • sensor CGM– to z kolei sensor do pomiaru cukru, który działa w trybie ciągłym. W przypadku tych sensorów odczyt poziomu glikemii odbywa się w czasie rzeczywistym bez ingerencji pacjenta. Średni czas działania sensora to około 6-10 dni, w zależności od producenta. Dodatkowo pomiar glikemii odbywa się średnio co 5 minut.

To jaki rodzaj sensora do pomiaru cukru wybierzemy zależy już tylko i wyłącznie od nas. Niemniej jednak jeśli kusząco brzmi mierzenie cukru bez kłucia i zachowanie pełnej kontroli nad poziomem glikemii, to z pewnością jest to jedno z lepszych rozwiązań. Urządzenie to jest praktycznie całkowicie bezobsługowe. Warto również wziąć pod uwagę to, że sensor do pomiaru cukru musi także zostać dopasowany do typu cukrzycy.

Jaka jest cena sensora do pomiaru cukru?

Sensor do pomiaru cukru i jego cena to bez wątpienia jeden z największych dylematów jaki pojawia się wśród diabetyków. Aparat do mierzenia cukru bez nakłuwania jest bowiem wyjątkowo drogim urządzeniem i jak na razie nie podlega on refundacji. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że taki sensor może znacznie ułatwić nie tylko życie diabetykom, ale także i kontrolowanie ich schorzenia. Z całą pewnością warto rozważyć jego zakup. Taki wydatek może wydawać się na samym początku dużym obciążeniem budżetu, jednak ma on wiele niekwestionowanych zalet. Nie trzeba będzie już pilnować zapasu pasków czy igieł, a także stanu naładowania glukometra. Dodatkowo nie trzeba również martwić się codziennym nakłuwaniem opuszków palców i pobierania próbek krwi. Sensor do pomiaru cukru jest jednym z lepszych rozwiązań, jakie obecnie pojawiły się na rynku w zakresie chorób cukrzycowych. Warto więc rozważyć jego zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *