Różnice w powstawaniu zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej u osób starszych

operacyjne usunięcie zaćmyNiestety choroby wzroku u osób starszych to wciąż powszechny i narastający problem. Ma to związek ze słabnącą zdolnością komórek organizmu do autoregeneracji i mimo rozwoju medycyny nadal nie istnieją środki farmaceutyczne, które byłyby w stanie zapobiec rozwojowi chorób narządu wzroku. Wręcz przeciwnie – szacuje się, że populacja osób niedowidzących na przełomie następnych lat powiększy się o ok. 70%. Od wielu lat najczęściej występującym schorzeniem w obrębie gałki ocznej jest zaćma – stanowi ok. 48% przyczyn ślepoty. Zaraz po niej wymienia się: jaskrę i zwyrodnienie plamki żółtej. Wszystkie te jednostki chorobowe wymagają szczegółowej diagnostyki i podjęcia natychmiastowego leczenia, ponieważ wskutek ich rozwoju dochodzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Jednym z najpopularniejszych zabiegów okulistycznych w ostatnich latach jest operacyjne usunięcie zaćmy.

Patomechanizm zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej

Zaćma to schorzenie dotyczące soczewki polegające na jej zmętnieniu i pośrednio mające wpływ na funkcjonowanie siatkówki, która jest wtedy pozbawiona promieni słonecznych. W konsekwencji powstaje bardzo niewyraźny obraz. Natomiast zwyrodnienie plamki żółtej, to choroba dotycząca bezpośrednio centralnego obszaru siatkówki, w którym znajduje się plamka żółta stanowiąca miejsce największego zagęszczenia światłoczułych czopków odpowiedzialnych za widzenie barwne. Dokładne przyczyny powstawania tych schorzeń nie są jeszcze całkowicie znane, choć zachorowania notuje się już od bardzo dawna. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) wykazano istotny wpływ czynników genetycznych powodujących mutację w obrębie genów kodujących białka biorące udział w odpowiedzi immunologicznej. Ich zaburzone funkcjonowanie prowadzi do powstania reakcji zapalnej w okolicy plamki żółtej.

Objawy i leczenie zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej

Objawy chorób oczu są często bardzo zbliżone do siebie i dopiero dokładna diagnostyka w gabinecie okulistycznych jest w stanie dostarczyć pacjentowi szczegółowych informacji. Do najczęstszych objawów zaliczyć można: problemy z czytaniem, nieostry obraz, zaburzenia w dostrzeganiu konturów przedmiotów i w rozpoznawaniu twarzy. Żadnych niepokojących objawów nie można ignorować i należy natychmiast udać się do okulisty. W przypadku wczesnego wykrycia choroby istnieje szansa na farmakologiczne zwolnienie tempa jej rozwoju. W poważnym stadium zaćmy przeprowadza się zabieg polegający na operacyjnej wymianie soczewki oka na sztuczną. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej, poza lekami poprawiającymi ukrwienie w obrębie gałki ocznej, polega także na zabiegu laserowego usuwania zwyrodnieniowych naczyń krwionośnych.