Poznaj soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to rozwiązanie, które od pewnego czasu jest już bardzo popularną alternatywą dla okularów korekcyjnych. Użytkownicy wybierają soczewki, głównie ze względu na wygodę, albo po prostu dlatego, iż nie chcą z różnych powodów nosić okularów. Niestety popularność takiego rozwiązania, nie idzie w parze z rosnącą świadomością na temat tego, jakiego soczewki są dostępne na rynku, jakie wady i schorzenia wzroku można z ich pomocą korygować oraz dla kogo przeznaczone są konkretne typy soczewek kontaktowych. W tym artykule postaramy się w skrócie przedstawić najważniejsze fakty dotyczące soczewek i mamy nadzieję, że ten tekst pozwoli chociaż trochę rozjaśnić sytuację.

 

Podział soczewek

 

Rodzaje soczewek kontaktowych można podzielić ze względu na dwa główne czynniki. Pierwszy z nich to okres, w jakim te będą przydatne do użytkowania. Zdecydowanie radzimy trzymać się tych wytycznych, ponieważ zbyt długie użytkowanie soczewek może grozić poważnymi konsekwencjami – jednak jest to temat na inny artykuł. Przechodząc do meritum, na rynku znajdziemy soczewki do użytku jednorazowego (jednodniowe) i wielorazowego (dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne). Kolejny podział to soczewki na dzień i soczewki na dzień i na noc. Jak nie trudno się domyślić soczewki na dzień trzeba ściągać po zakończonym dniu, a drugi wariant może być noszony przez całą dobę. Inny podział dotyczy materiałów, z jakich wykonana jest soczewka. Wyróżniamy soczewki:

  • twarde (ze szkła organicznego)
  • miękkie (hydrożelowe)
  • miękkie (silikonowo-hydrożelowe)

 

 

Zastosowanie soczewek kontaktowych

 

Warto zaznaczyć, że soczewki kontaktowe dobiera się również ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy soczewki:

 

  • Korekcyjne – mają wyrównywać wady wzroku zarówno te nabyte, jak i wrodzone. Mogą być to soczewki toryczne (przeznaczone dla astygmatyków), sferyczne (korekcja krótko i dalekowzroczności), multifokalne (dla prezbiopów – osób zmagających się ze starczowzrocznością)

 

  • Lecznicze – niewiele osób wie, że soczewka kontaktowa może być również stosowana, jako nośnik leków. Przykładowo w urazach rogówki na powierzchni soczewki umieszcza się antybiotyk, który wchłania się bezpośrednio w miejsce dotknięte chorobą. Soczewka stanowi również warstwę ochronną przed podrażnieniami.

 

  • Kosmetyczne – ostatni typ jest dość specyficzny, ponieważ nie ma nic wspólnego z korekcją wzroku, leczeniem wad ani chorób. Soczewki kosmetyczne stosuje się albo po to, by zmienić kolor tęczówki, albo go uwydatnić. Warto zaznaczyć jednak, że soczewki kosmetyczne mogą służyć również do ukrywania wad oka np. widocznych plamek, czy zaćmy.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł rozjaśnić sprawę dotyczącą wyboru odpowiednich soczewek kontaktowych – polecamy także artykuł: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach. Wszystkie z wymienionych typów dostępne są w ofercie Acuvue.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *