O czym świadczy kolor kataru?

W okresie zimowym wiele osób zaczyna pociągać nosem kompletnie się tym nie przejmując. Ale katar to pierwsza oznaka, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. I warto zwrócić uwagę na jego konsystencję i kolor! Na podstawie takich obserwacji należy dobrać odpowiednie leczenie bądź zgłosić się do lekarza.

Brak koloru – czyli katar bezbarwny, wodnisty – zazwyczaj pojawia się w okresie wiosenno-letnim jako zmora alergików. Jest pierwszą oznaką alergicznego nieżytu nosa bądź ostrego nieżytu nosa. Nie jest w żadnym stopniu zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale bywa bardzo uciążliwy. Towarzyszyć mu mogą inne objawy takie jak: świąd nosa, łzawienie czy kichanie. Aby unikać takich sytuacji, należy jak najbardziej zminimalizować kontakt z alergenem.

Biały kolor – często wtedy wydzielina z nosa przybiera bardzo gęstą konsystencję; to oznaka wirusowej choroby, z którą próbuje walczyć nasz organizm. Można zgłosić się do apteki w celu wykupienia preparatów skracających okres trwania choroby.

Żółty lub zielony kolor – także towarzyszy mu gęsta konsystencja i jest oznaką bakteryjnego kataru. Jeśli trwa dłużej niż kilka dni i domowe sposoby nie przynoszą rezultatów, to należy zwrócić się do lekarza, ale pamiętajmy, że antybiotyki nie zawsze są dobrym sposobem na leczenie pierwszej opcji ze względu na wspomaganie powstawania zjawiska lekooporności wśród bakterii. Zatem jeśli nie ma konieczności leczenia antybiotykami, to warto sięgnąć po inne specyfiki.

Katar z krwią – w przypadku zaobserwowania większej ilości krwi w wydzielinie z nosa należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ może być to objaw poważniejszej choroby układu oddechowego jak np. gruźlicy. Niewielkie ilości krwi mogą być skutkiem podrażnienia nosa wskutek częstego smarkania. Mogą wtedy pomóc łagodzące krople do nosa.