Nieleczone infekcje intymne – sprawdź, czym ryzykujesz

Plamienie między okresem, nienaturalny zapach wydzielin z pochwy oraz swędzenie w okolicach dróg rodnych – te trzy objawy powinny natychmiast wskazać nam drogę do ginekologa.

Przykre objawy zwykle powodowane są przez infekcję i nie należy ich bagatelizować, nawet jeśli wydaje nam się, że ustąpiły. Tutaj sprawdzicie, jak odróżnić prawidłowe upławy od wydzieliny z pochwy, która powinna was zaniepokoić:

http://maciejzalewski.pl/artykul/prawidlowa-wydzielina-z-pochwy-czy-chorobowe-uplawy. Ignorowanie zakażenia, a co za tym idzie, niepodjęcie leczenia, może prowadzić do groźnych powikłań, z niepłodnością na czele. Niestety, wciąż wiele kobiet obawia się rozpoczęcia leczenia ze względu na to, że badania ginekologiczne wydają się niekomfortowe, a mówienie o problemie kojarzonym powszechnie z niedostateczną higieną intymną budzi wstyd. Dlatego wciąż odnotowujemy żniwo zachorowań i śmierci spowodowanych nieleczonymi infekcjami, które z czasem przerodziły się w groźne choroby układu rozrodczego.
Infekcje intymne – skąd się biorą?
Prawda jest jednak taka, że infekcje intymne niekoniecznie są bezpośrednim skutkiem zaniedbań w kwestii higieny. Jak na ironię, to właśnie zbytnia dbałość o czystość może doprowadzić do kłopotów. Nadużywanie silnych detergentów powoduje, że pozbywamy się naturalnej flory bakteryjnej oraz obniżamy pH pochwy oraz zmniejszamy stężenie kwasu mlekowego w środowisku wewnętrznym.
Również częste używanie podpasek i wkładek zapachowych może prowadzić do pogorszenia sytuacji, gdy infekcja już trwa. Dodatkowo, używanie perfumowanych płynów go higieny intymnej może też nie pomóc. Zdecydowanie lepiej jest używać naturalnych środków higienicznych, o pH zbliżonym do tego, które ma skóra. Kosmetyki powinny być bezzapachowe, pozbawione siarczanów, parabenów oraz silikonów oraz silnych detergentów. Zdecydowanie też należy zrezygnować z używania dezodorantów. Nie służą one organizmowi w czasie, gdy przechodzimy infekcję.

Dlaczego nieleczone infekcje dróg rodnych mogą być groźne?

Każda zaniedbana infekcja może rozwinąć się do niebezpiecznych rozmiarów. Szczególnie groźne mogą być infekcje bakteryjne, które nierzadko doprowadzają do zapalenia narządów rodnych oraz do zapalenia błony śluzowej macicy. Może to skutkować wystąpieniem problemów z zajściem w ciążę, a gdy ta się pojawi, z prawidłowym jej przebiegiem. W przebiegu ciąży u kobiet z nieleczoną infekcją intymną występuje istotnie więcej przypadków przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej, wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także występowania zakażenia wewnątrzowodniowego. Kolejne istotne następstwa przedłużających się zakażeń dróg rodnych to zwiększenie wrażliwości na zakażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *