Ludzkie ciało – największe ciekawostki

Jeśli spoglądając w lustro utwierdzasz się w przekonaniu o swojej niezwykłości, to masz do tego całkowite prawo. A dziś udowodnię Ci dlaczego. 🙂

Czas na:

15 NIESAMOWITYCH FAKTÓW NA TEMAT LUDZKIEGO CIAŁA!

1. Kobieta, która spodziewa się trójki dzieci na raz musi być naprawdę wytrzymała. Jej macica musi rozciągnąć się ponad 1000 razy, aby pomieścić przyszłych członków rodziny.

2. System krążenia, który rozprowadza krew w naszym organizmie ma długość 96 tysięcy kilometrów.

3. Mięsień sercowy zawiera komórki, które kurczą się i rozszerzają, aby kontrolować rytm naszego serca. Komórki te zaczynają pracę, gdy embrion ma zaledwie trzy tygodnie i nie przestają aż do momentu naszej śmierci. WOW.

4. Mniej więcej co minutę 150 milionów czerwonych krwinek popełnia samobójstwo. Ale w tym samym tempie pojawiają się nowe, więc zawsze ich liczba jest wystarczająca dla utrzymania równowagi tlenowej w organizmie.

5. U przeciętnego mężczyzny każde jądro produkuje gigantyczną liczbę 100 milionów plemników dziennie, z których każdy rozwija się przez około 70 dni.

6. Najsilniejszą kością w ludzkim ciele jest kość udowa. Jest twardsza od betonu i może unieść lub wytrzymać obciążenie równe trzydziestokrotności swojej objętości i wagi.

 

7. Człowiek mruga do 20 razy na minutę. Każde mrugnięcie zajmuje mniej niż pół sekundy. Gdy dodać wszystkie mrugnięcia, okazuje się, że przez ponad godzinę dziennie widzimy ciemność. Ale mózg tak dobrze sobie radzi z wypełnianiem tych przerw, że nawet ich nie zauważamy.

8. Kosmki jelitowe to podobne do palców wypustki błony śluzowej jelita cienkiego, dzięki którym powierzchnia wchłaniania w jelicie jest większa i dorównuje wielkością kortowi tenisowemu.

9. Żadne stworzenie Ziemi nie umiera tak często podczas porodu, jak człowiek.

10. Blondyni i blondynki mają najwięcej włosów – około 146 tysięcy. Szatyni mają około 100 tysięcy włosów, natomiast najmniej mieszków włosowych występuje u osób rudych – około 86 tysięcy.

11. Serce człowieka jest tak mocne, że mogłoby wypompować krew na przynajmniej 9 metrów w górę. Mięsień sercowy jest najsilniejszym w organizmie, ponieważ musi on dostarczyć krew do każdego zakątka ciała, w tym oddalonych palców u nóg i stóp.

12. Według badań przeprowadzonych przez naukowców, ludzki nos jest w stanie rozróżnić aż 50 tysięcy zapachów.

13. Każdy centymetr kwadratowy ciała jest zamieszkały przez 32 miliony bakterii.

14. Masa złuszczonego naskórka w ciągu roku może wynieś ok. 0,75 kg. Po 70 latach stracimy 52 kilogramów naskórka.

15. Twarz potrzebuje 17 mięśni aby wyrazić uśmiech i 43 aby wyrazić smutek.

I teraz z czystym sumieniem możesz stwierdzić, że rzeczywiście jesteś niesamowitym stworzeniem! 🙂