Jak rozwija się płód – kiedy ma ukształtowany mózg? W którym momencie stajemy się ludźmi?

Pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym może zwiastować albo pełnię szczęścia, albo pełnię rozpaczy. Ta druga opcja może pojawić z wielu powodów: nieplanowanej ciąży, złego momentu w życiu,  niewłaściwego mężczyzny u boku, ale także z powodu informacji dotyczącej zagrożenia rozwoju płodu lub  zdrowia matki. Bez wątpienia informacja o skutecznym poczęciu dziecka nie jest powodem do szczęścia także, jeśli miało ono miejsce w okolicznościach niezgodnych z prawem – to delikatne określenie „gwałtu”. Piszę o tym na wstępie, ponieważ schemat rozwoju płodu w ciele matki opisany w artykule będzie ściśle związany z tematyką ABORCJI i pytaniem „czy to rzeczywiście morderstwo?”.

Prawna definicja śmierci

Zanim poznamy proces powstawania NOWEGO, zagłębmy się na chwilę w cykl usuwania STAREGO. Wbrew opinii zassanej z produkcji filmowych – śmierć to nie moment zatrzymania akcji serca i „pik pik pik piiiiiiiiiiiiii”.

Zgodnie z Ustawą z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu – za prawny moment śmierci uznaje się zatrzymanie pracy mózgu (jednak stwierdzono, że nie wszystkie komórki mózgu umierają w tym samym czasie, więc warunkiem koniecznym i wystarczalnym jest stwierdzenie ŚMIERCI PNIA MÓZGU). Dlaczego mózgu? Ponieważ jest to jedyny narząd, którego pracy nie potrafimy jeszcze podtrzymywać sztucznie za pomocą medycznej aparatury (co ma miejsce w przypadku układu krążenia czy funkcji oddechowych).

Dlaczego w ogóle wspominam o tej informacji? Ponieważ idąc za prawną definicją śmierci, na tej samej podstawie powinna być skonstruowana definicja życia.

Jeśli śmierć, to moment zagłady mózgu, dlaczego życiem nie można uznawać momentu rozruchu mózgu?

I teraz przejdziemy do części, w której dowiemy się, kiedy ta kulka w macicy kobiety jest zarodkiem, kiedy embrionem, kiedy płodem, a kiedy nie możemy jej usunąć?

Jak rozwija się płód?

 

mózg dziecka

Mózg zarodka w 1. miesiącu

1. miesiąc

Wszystko zaczyna się od rozkosznej nocy i zapłodnienia (plemnik trafia do komórki jajowej, która czekała na niego z otwartymi ramionami w rurce zwanej jajowodem – to tam się łączą i planują niszczenie życia rodzicom przez kolejnych 18 lat 😀 ). W siódmym dniu Bóg udał się na odpoczynek, a ten zbitek komórek liczy ich już 100. W ciągu kolejnych dni dzieli się na 3 części, z których w kolejnych tygodniach rozwijać się będą poszczególne narządy – w tym mózg. Pod koniec miesiąca zarodek ma zaledwie 3 cm. Serce wygląda jak rurka, a mózg pod koniec miesiąca przypomina mini kuleczkę bez wykształconych jeszcze półkul i części wzgórza odpowiedzialnych za jakiekolwiek odbieranie zmysłów. Przypomina mniej więcej rurkę przedstawioną na zdjęciu obok.

 

2. miesiąc

Tutaj następuje skok w rozwoju mózgu – choć nie jest on w stanie jeszcze niczego odbierać ani odczuwać. Pojawiają się także mini fasolki, które kiedyś służyć będą jako ręce i nogi i pod koniec miesiąca są już pierwsze ślady w miejscu uszu, oczu i ust. Rozpoczyna się także kształtowanie części układu rozrodczego, ale nie jest to jeszcze widoczne w badaniach.

3. miesiąc

W tym czasie mają miejsce już ostatnie szlify większości narządów – zaczynają samodzielnie funkcjonować: wątroba, nerki, serce. Nasz embrion rozpoczyna etap zwany „życiem płodowym„, a pod koniec 3. miesiąca mózg zaczyna pierwsze próby odbierania bodźców z zewnątrz za sprawą wzgórza stanowiącego póki co główną część jego mózgu, który jest jeszcze niewielki, niepomarszczony i brakuje mu wielu istotnych części. ALE JEST!

Tutaj kończy się moment, w którym OBECNIE może zostać przeprowadzona aborcja zgodnie z prawem (oczywiście w wyjątkowych sytuacjach, jeśli mowa tylko o Polsce).

Mózg nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, co widać na obrazku wyżej (pozwoliłam sobie na wprowadzenie lekkiego humoru ;). DOPIERO W 5. MIESIĄCU pojawiają się komórki nerwowe, które uczestniczą w odbieraniu dźwięku czy dotyku. I dopiero na przełomie 5. i 6. miesiąca uznaje się, że PŁÓD JEST W STANIE ODCZUWAĆ BÓL.

Pozostałe miesiące do czas udoskonalania i tworzenia pełnej wersji człowieczka.

Czy przed rozwinięciem mózgu jesteśmy już ludźmi? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, a nauka może tylko pomóc w tych rozważaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *