Jak dbać o zęby w dorosłym wieku?

Często powtarzamy swoim dzieciom, że muszą dbać o zęby, samemu niekoniecznie stosując się do tego zalecenia. Jedzenie w biegu, praca, obowiązki domowe – obecny tryb życia nie sprzyja znalezieniu czasu na czyszczenie zębów w ciągu dnia. Tymczasem, powszechną bolączką Polaków jest próchnica. Coraz ważniejszy staje się dla nas ładny wygląd zębów, ale nie zawsze idzie to w parze z dbałością o ich zdrowie. Na szczęście są skuteczne sposoby, które przy niewielkim nakładzie czasu i środków pozwolą nam zachować zdrowe zęby.

Profilaktyka przede wszystkim

W przypadku zębów sprawdza się stare powiedzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zdecydowanej większości ubytków można zapobiec, stosując proste metody, z których najważniejsza jest higiena jamy ustnej. Choć wydaje się to niesamowite, wielu Polaków w ogóle nie myje zębów. Część z nich przyznaje, że nawet nie ma szczoteczki do zębów! Przy powszechnej dostępności niedrogich preparatów i akcesoriów do czyszczenia zębów, wydaje się to nieprawdopodobne. Regularne szczotkowanie zębów powinno być dla nas nawykiem lub wręcz odruchem. To podstawowa czynność, pozwalająca usunąć z zębów resztki jedzenia i płytkę nazębną, która z czasem zmienia się w kamień.

Kolejnym, często ignorowanym zabiegiem, jest używanie nitki dentystycznej. Z przestrzeni międzyzębowych ciężko usunąć osad przy pomocy nawet najlepszej szczoteczki. Nitkowanie rozwiązuje ten problem, nie tylko zapobiegając ubytkom na styku zębów, ale często również brzydkiemu oddechowi. Bardzo pomocne są też płyny do płukania jamy ustnej. Docierają one we wszystkie trudno dostępne miejsca, zabijając bakterie, obniżają PH jamy ustnej i dodatkowo mineralizują szkliwo. Jeżeli nie mamy czasu umyć zębów, warto szybko przepłukać je płynem.

Kolejną istotną kwestią jest regularna kontrola. Choć wielu ludzi unika wizyt u stomatologa, bojąc się bólu, profilaktyczne przeglądy pozwalają odszukać nawet niewielkie ubytki i wyleczyć je bezboleśnie. Kiedy już odczuwamy ból przy jedzeniu, nie należy zwlekać, bo im bardziej zaawansowana próchnica, tym większe ryzyko, że konieczne będzie kosztowne i bolesne leczenie kanałowe. Następnym, ważnym aspektem dbania o zęby jest dieta. Wydawałoby się, że dorośli, którzy nie objadają się słodyczami, nie mają powodów do obaw. Jednak wiele produktów, które spożywamy na co dzień, może uszkadzać szkliwo. Są to na przykład słodkie napoje, owoce, czy wino. Chcąc zachować zdrowe zęby, powinniśmy ograniczyć spożycie produktów, zawierających dużą ilość cukru, pić głównie wodę mineralną, a po jedzeniu kwaśnych potraw, przepłukać zęby czystą wodą.

Wskazane jest również dbanie o prawidłowy poziom wapnia i witaminy D w organizmie, to od nich w dużej mierze zależy kondycja zębów. O ile wapń znajduje się w produktach mlecznych, o tyle witamina D jest wytwarzana w naszym ciele dzięki promieniom słonecznym. W polskim klimacie zazwyczaj zaleca się jej suplementację.

To tylko garść porad, jak na co dzień dbać o zdrowie zębów. Można by jeszcze długo wymieniać, jednak przestrzeganie powyższych zasad, powinno być całkowicie wystarczające dla większości z nas. Wbrew pozorom, pielęgnacja zębów i jamy ustnej nie jest trudna, ani czasochłonna, warto więc poświęcić kilka minut dzienne i cieszyć się kompletem własnych zębów do późnej starości.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na www.listerine.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *