Dlaczego trzeba leczyć zęby mleczne?

Dzieci jak powszechnie wiadomo, uwielbiają słodycze i słodkie napoje. Jednak czai się w nich niebezpieczeństwo w postaci cukru oraz innych substancji naruszających szkliwo zębów mlecznych. Dlatego ważna jest nie tylko odpowiednia higiena jamy ustnej, ale także leczenie ewentualnych ubytków w zębach mlecznych. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, dlaczego nie należy tego zaniedbywać.

Mleczna podstawa stałych zębów

Prawidłowo rozwijające się mleczaki zapewniają poprawne kształtowanie się zgryzu. Naturalny proces ich wypadania daje możliwość zębom stałym na wyrośnięcie we właściwym miejscu. W przypadku ewentualnego usunięcia jednego lub kilku mleczaków wymiana ta może zostać zaburzona. Stałe zęby mogą wyrosnąć w innym miejscu, co w przyszłości może wiązać się z koniecznością interwencji ortodonty oraz długotrwałego noszenia specjalnego aparatu.

Zagrożenie związane z nieleczeniem zębów mlecznych

Nieleczona próchnica mleczaków może powodować w ekstremalnych przypadkach osłabienie organizmu dziecka. Spowodowane jest to rozwojem flory bakteryjnej w zakażonych zębach i przedostawaniem się bakterii do organizmu. Ponadto, zaniedbanie leczenia zębów mlecznych może prowadzić do uszkodzenia zębów stałych. U dziecka w wieku szkolnym, gdy mleczaki wypadają, a na ich miejsce wyrastają zęby stałe, często sąsiadują one ze sobą. Istnieje wtedy ryzyko zarażenia zęba stałego próchnicą poprzez kontakt z chorymi zębami mlecznymi. W wyniku tego konieczne jest leczenie, a czasem nawet ekstrakcja takiego zęba.

Jak uniknąć problemów związanych z próchnicą

Rozwiązaniem jest stomatologia zachowawcza. W dużym uproszczeniu polega ona na częstych wizytach u stomatologa i kontroli stanu uzębienia dziecka. Ważne jest także wykształcenie przez małego pacjenta prawidłowych nawyków żywieniowych oraz przestrzeganie zasad higieny uzębienia. Stomatologia zachowawcza daje możliwość ochrony zębów dziecka, ich leczenia, w taki sposób, iż jako osoba dorosła nie ma ono problemu z chorobami zębów, może pochwalić się prostym zgryzem i nieskazitelnym uśmiechem. Warto znaleźć zaufany i polecany przez innych pacjentów gabinet. W Warszawie takim miejscem jest gabinet Dentyści pod jedynką na Mokotowie.

Wszystkim osobom zainteresowanym tą tematyką polecamy szczególnie odwiedzenie strony https://www.dentyscipod1.pl/oferta/stomatologia-zachowawcza/, na której znajduje się wiele ciekawych informacji na temat ochrony i leczenia zębów mlecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *