Czym jest sklerotyzacja kości?

Sklerozytacja to zwiększenie gęstości kości w miejscu, w którym jest ona poddana największemu obciążeniu. Zwykle dochodzi do tego wskutek wielokrotnego nadmiernego tarcia stawu. Ścieraniu wówczas ulega chrząstka stawowa, której pierwotnym zadaniem jest amortyzowanie owych sił tarcia. Do sklerotyzacji dochodzi, gdy kość zaczyna przejmować funkcje chrząstki.

Sklerotyazacja – jakie kości atakuje najczęściej?

Do sklerozytacji najczęściej dochodzi w obrębie kości piszczelowej, w stawie biodrowym oraz w stawie kolanowym. Zostaje ona wykryta podczas badania RTG. Gdy padnie taka diagnoza, konieczne jest podjęcie środków zaradczych. Najczęściej sklerotyzacja związana jest ze zmianami reumatycznymi oraz z postępowaniem choroby zwyrodnieniowej stawów.

Sklerotyzacja jest domeną osób starszych, aczkolwiek zdarza się, że diagnoza pada już u osób po 35 roku życia. Najczęściej rozpoznaje się ją u osób, których praca wymaga noszenia ciężarów oraz u opiekunów osób starszych. W skrajnej postaci, sklerotyzacja może uszkodzić nie tylko kości, ale również torebki stawowe i mięśnie oraz ścięgna.

Sklerotyzacja – objawy

Pierwsze symptomy choroby to oczywiście ból, nasilający się podczas wykonywania aktywności fizycznej. Często obserwowane jest także sztywnienie stawów. Poczucie zesztywnienia stawu ustępuje po rozruszaniu. Stawy osoby dotkniętej sklerotyzacją wyraźnie trzeszczą, a z czasem stają się coraz mniej odporne na ból przy dotyku. Ból wzmaga się, gdy wokół miejsc zajętych sklerotyzacją rozwija się stan zapalny. W miejscu zesztywnienia stawu można wyczuć niekiedy niewielkie guzki reumatoidalne. Pacjenci dotknięci sklerotyzacją skarżą się również na obniżoną sprawność stawu. Uniemożliwia to pełne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Leczenie sklerotyzacji

Sklerotyzacja może na trwałe unieruchomić staw. Dzieje się tak niezmiernie często. Niestety, jest to zjawisko nieodwracalne. Wszelkie wysiłki lekarzy oraz fizjoterapeutów pracujących z pacjentami dotkniętymi sklerotyzacją zmierzają jedynie do tego, aby obniżyć ból i zniwelować negatywne skutki postępującego schorzenia. Istotne jest tutaj podjęcie zarówno rehabilitacji, jak i fizjoterapii. W skrajnych przypadkach dochodzi do wszczepienia sztucznego stawu biodrowego w miejsce zdegenerowanego narządu.

Gdy zauważymy, że nasz staw nie pracuje prawidłowo, a poruszaniu się towarzyszy ból, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarze POZ Kraków skierują nas na badania RTG oraz USG. Wyniki badań powinny zostać omówione z lekarzem specjalistą: ortopedą oraz rehabilitantem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *